Nie każda usługa psychologa wolna od VAT
Podatnik skorzysta ze zwolnienia przychodu z opodatkowania. Ale nie w każdym wypadku. Ważne jest bowiem nie tylko to, jakie ma kwalifikacje, ale również to, jakie świadczy usługi.
Zawody okołopsychologiczne to niewątpliwie pożyteczne i społecznie przydatne profesje. Co więcej, popyt na usługi psychologiczne nieustannie rośnie. Z tego powodu dla wchodzących do zawodu, jak i już bardziej doświadczonych psychologów chcących założyć działalność gospodarczą, przydatną informacją jest odpowiedź na pytanie, kiedy świadczone przez nich usługi zostaną opodatkowane na gruncie VAT.
Wszystko, co nie jest dostawą
Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn. DzU z 2022 r., poz. 931 ze zm.; dalej ustawa o VAT) opodatkowaniu VAT podlega m.in. odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
W świetle art. 8 ust. 1 ustawy o VAT przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów.
Z kolei w myśl art. 7 ust. 1 ustawy o VAT, przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.
Tak więc świadczenie usług zostało zdefiniowane na gruncie VAT w sposób negatywny – tj. wszystko, co nie jest dostawą towarów, stanowi świadczenie usług. Zatem świadczenie wszelakich usług, w tym psychologicznych, powinno być z zasady opodatkowane VAT. Jednak na gruncie ustawy o VAT (jak i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta